І чи не варто нам, супротивникам авторитарної держави, можливо, навіть штучно підтримувати згаданий поділ країни? Без традицій лібералізму, без правової держави, вважає Закарія, виникає імітаційна модель так званої неліберальної демократії. І друге питання – імітаційна демократія, наскільки вона є стійкою з огляду на те, що є конфлікт між формою та змістом очевидно, вибори, які не є виборами, суди, які не є судами, як цей конфлікт може реалізуватися? Ольга Водливська: У мене три коротких питання. Ніхто й не збирається тут реаґувати на сваволю владоможців, котрі гребуть хабарі, крадуть землю, ґвалтують конституцію, безкарно збивають на вулицях перехожих та ще й назначають собі при тому фантастичні зарплати і пільги. Таким чином, кожен може обрати собі прогноз до душі. Це їм, звісно, не вдасться, але конфлікт може бути дуже навіть серйозним. Рябчук: «Тонкое», що чекає на Україну в 2023 році передбачення я згоден, але й Захід теж – «дело тонкое». Так само, як в Туреччині, де теж є дуже сильна й впливова вестернізована меншість.

Тобто, умовно кажучи, якби в постпомаранчевій Україні вся боротьба зводилися до протистояння Ющенка і Тимошенко, то це було б цілком нормальне прогнози екстрасенсів для України на 2023 рік будь якої посткомуністичної країни змагання одного поганого політика з другим поганим політиком, приблизно те, що ми бачимо в Румунії, де Бешеску змагається з Ілєску, чи у Словаччині, де який-небудь Мечяр змагається із Дзюриндою, чи в Албанії і так далі. Ідеально було б, якби Росія на якийсь час про нас узагалі забула. По-друге, в Україні таки є громадянське суспільство – можливо, ще надто слабке і незріле, а все ж воно має певний досвід, ресурси і вплив, у чому ми, зрештою, мали нагоду пересвідчитися під час Помаранчевої революції. І по-третє, є певний міжнародний контекст, який не надто сприяє консолідації авторитаризму в Україні. Я розумію, що ця розщепленість, ця шизофренія не може тривати вічно, ця проблема мусить розв’язатися якимсь чином – в один бік чи другий, але, боюсь, це забере надто багато часу. Я сумніваюся, що ці суспільства є демократичнішими чи ліберальнішими від нашого, але оскільки вони роблять європейський вибір, то хочеш-не-хочеш приймають і тамтешні правила гри, рухаються у тамтой бік.

» От вам і різниця між корупцією в одних країнах, де є певні правила гри, та інших, де грають без правил. Адже білоруський режим нітрохи не авторитарніший від казахського чи азербайджанського, а проте він має нещастя бути розташованим у Європі, де застосовуються дещо інші демократичні стандарти, особливо до тих, хто не має нафти, газу та інших важливих ресурсів. Хоча ми знаємо інші зразки, де трохи більше все ж таки скажімо так, функцій демократичних. Так що чекає на Україну в 2023 році передбачення краще не відкладати демократизацію на пізніше, тим більше коли сяка-така демократія, хай і вимушена та дисфункціональна в країні вже є. Натомість міліцейські тортури, міліцейська сваволя у нашій країні – це повсякденна норма, і не треба ніякої війни і ніякого Ґуантанамо. Тобто ні українці, ні росіяни ще до кінця не оформилися як модерні нації, вони все ще є до якоїсь міри частинами фіктивної, фальшиво політизованої середньовічної «умми», а це відповідно ускладнює не лише їхні взаємні стосунки чи взаємини з іншими країнами (бо ця імперська «умма» є засадничо антиокцидентальною, нативістською й часто ксенофобською), це ускладнює й процеси модернізації в самих цих країнах. У політичному плані цей міф є типовою «винайденою традицією» (invented tradition, за Гобсбавмом), її формування можна чітко простежити від кінця XVII ст. Тобто ідея «руської» спільноти існувала й раніше, але це не була політична спільнота, радше релігійна, як західноєвропейська Pax Christiana.

Водночас в українській розвідці вважають, що перелом у війні розпочнеться вже в серпні, а до кінця 2022 року активність бойових дій значно знизиться. Май 2022 сопроводят провокации с обеих сторон, санкции против России усилят, но ни Путин, що чекає на Україну в 2023 році передбачення ни Зеленский не отступят от своих амбиций. В частности речь идет не только о Зеленском, но и правящей верхушке. Их губительная сила не сравнится с предыдущими эпизодами военной агрессии, но высок риск применения силами Российской Федерации химического, а также биологического оружия. Политическая нестабильность продолжит тревожить некоторые регионы страны, но и этот вопрос решится в течение нескольких следующих лет. Эскалация конфликта повторится многократно вплоть до подписания мирного соглашения, но без катастрофического отражения на судьбах простых людей. Очікування України закінчити війну до зими розходяться з прогнозами західних союзників про затяжний конфлікт із Росією. І ще одна цікава ідея про традиційну спільність культур між Росією і Україною. Рябчук: З цього приводу я нагадаю вам анекдот, що чекає на Україну в 2023 році передбачення його кілька тижнів тому розповів у подібній лекції прогнози екстрасенсів для України на 2023 рік “Полiт.ру» Aндрєй Ланьков, – гарна, між іншим, доповідь, можете глянути в Інтернеті.